Müzik Endüstrisini Dönüştürmek: Numbers Protocol’ün GAI Çağında Orijinallik ve İspat Zorluklarını Ele Alma Çabaları

lutfullah
3 min readApr 12

--

Müzik endüstrisi uzun bir süredir sanatçılar, söz yazarları ve diğer yaratıcılar da dahil olmak üzere paydaşları için adil ücretlendirme konusuyla mücadele etmektedir. Bununla birlikte, dijital müzik akışı hizmetlerinin ve değiştirilemez tokenlerin (NFT’ler) ortaya çıkmasıyla, müzisyenler artık yeni gelir akışlarına erişebiliyor ve içerikleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabiliyor. Buna rağmen, müzik endüstrisinde, özellikle de müzik NFT projeleri ile ilgili olarak, içeriğin özgünlüğü ve kaynağına ilişkin endişeler artmaya devam etmektedir.

Ayrıca, Üretken Yapay Zekanın (GAI) yükselişi, içeriğin özgünlüğü, mülkiyeti ve kaynağı ile ilgili yeni zorluklar ortaya çıkarmıştır. GAI, müziğin üretilme, dağıtılma ve tüketilme şeklini dönüştürme potansiyeline sahip olsa da, insan yaratıcılığının rolü ve müzik yaratmak ve para kazanmak için AI kullanmanın etik sonuçları hakkında soruları da gündeme getirmektedir. Sonuç olarak, müzik endüstrisi, yaratıcıların adil tazminat almasını ve tüketicilerin keyif aldıkları müziğin özgünlüğüne ve sahipliğine güvenebilmelerini sağlamak için bu zorlukların üstesinden gelmelidir.

Numbers Protocol, müzik endüstrisindeki benzersiz zorlukları ele almak için uzmanlarla işbirliği yapmanın öneminin farkındadır. Bu nedenle, sanatçıları, platformları ve plak şirketlerini Numbers Protocol ekosistemine dahil etmek için Music Battles Corporation ve ACOY ile ortaklık kurduk. Numbers Protocol, ortaklarının özel bilgi ve deneyimlerinden yararlanarak, müzik endüstrisindeki içerik özgünlüğü ve kaynağı ile ilgili zorlukları ele alan yenilikçi çözümler sunmak için daha iyi bir donanıma sahiptir.

Sonuç olarak Numbers Protocol, Web3.0 teknolojisini kullanarak ve dijital medya özgünlüğüne ve kaynağına odaklanan varlık merkezli, ağlar arası protokoller oluşturarak dijital müzik de dahil olmak üzere dijital medyaya daha fazla özgünlük getirmeye kararlıdır. Music Battles Corporation ve ACOY ile ortaklıkları sayesinde Numbers Protocol, müzik endüstrisinde içerik özgünlüğü ve menşei ile ilgili zorlukları ele almak için iyi bir konuma sahiptir. Diğer müzik endüstrisi ortaklarını da ittifaka katılmaya ve müzik endüstrisine daha fazla şeffaflık ve verimlilik getirmeye davet ediyoruz. Yenilikçi Web3.0 özelliklerini entegre ederek, müzik endüstrisi için oyunun kurallarını değiştirebilir, onu daha zengin ve daha dinamik hale getirebiliriz.

ACOY Hakkında

ACOY, Chris Wieduwilt (chrisdelorean.eth) tarafından sanatçıların ve müzik profesyonellerinin web3 adı verilen yeni ve hızla yaklaşan internet çağında gezinmeleri ve NFT’leri topluluk oluşturma, önden yüklemeli sürdürülebilir gelir akışları oluşturma ve dijital koleksiyon ve hayran deneyimlerine odaklanan bir müzik kültürü oluşturma aracı olarak kullanmaya başlamaları için bir strateji laboratuvarıdır.

Ayrıca, Kurucu Chris Wieduwilt, Music NFTs, web3 ve AI hakkında haftalık içgörüler sağlamaya odaklanan “Digital Punks” adlı bir Music NFT podcast’i de yürütmektedir.

Website | LinkedIn | Twitter

Müzik Battles Hakkında

Music Battles, oyuncuları gerçek dünya ödülleri ve yerel dijital varlıklar için en sevdikleri sanatçılarla etkileşime girmeye, oy vermeye ve onları savunmaya teşvik eden dinamik, sosyal tabanlı, oynayarak kazanılan bir müzik oyunudur ve izleyicilere jüriyi Gerçek Zamanlı olarak geçersiz kılma gücü veren yeni nesil, canlı bir müzik yarışması dizisiyle birleştirilmiştir. Hem Canlı TV Şovumuz hem de mobil Müzik Oyunumuz, patent bekleyen Programatik ve telif hakkı dağıtım platformumuz olan SongSponsors tarafından yönlendirilmektedir.

Website | Twitter | Facebook | Instagram | Youtube

Numbers Protokolü Hakkında

Numbers Protocol ilk varlık merkezli çapraz ağ protokolüdür ve 190 ülkeden aylık 6 milyar ağ geçidi trafiğini işler ve halihazırda sanat, müzik, NFT platformları, metaverse tarafından kullanılmakta ve güvenilmektedir ve yapay zeka şirketlerinin veri kaynağını izlemesi için bir uygulama geliştirmektedir.

Aşağıdakileri içeren ürünler:

  • Capture Uygulaması: Kullanıcıların kolayca fotoğraf kaydedebileceği ve Web3.0 uygulamalarını kullanabileceği dünyadaki ilk blockchain kamerası.
  • Numbers API: Geliştiriciler ve işletmeler, fotoğrafları kaydetmek ve Web3 adreslerine ve sertifikalarına erişmek için Numbers API’yi uygulayabilir.
  • Numbers Arama Motoru: Dijital medya için Google.
    En yüksek çoklu ağ varlık kapsamı, ters görüntü araması, özel varlık profilleri ve yapay zeka destekli benzer görüntü sonuçlarına sahiptir. Dijital medyanın kanıtı bulunabilir — genel sorgular ve inceleme için idealdir.

Yapay zekanın yükselişi, daha önce görülmemiş miktarda verinin üretilmesini ve işlenmesini beraberinde getirdi. Verilerin izlenebilirliğinin sağlanması, teknoloji endüstrisinde giderek daha önemli bir tartışma konusu haline geldi. İşbirliği ve Numbers Protocol gibi yenilikçi çözümlerin geliştirilmesi yoluyla, yapay zeka kullanımının şeffaf ve sorumlu olmasını sağlayabiliriz.

Website | Twitter | Telegram | Discord | Medium

--

--

lutfullah
0 Followers

🌙⚔️❗